POWRÓT

Stres oksydacyjny
to zaburzenia homeostazy prowadzadzące do zwiększenia stężeń reaktywnych form tlenu (RFT). Stres oksydacyjny może mieć korzystny wpływ na organizm, jednak jego wysoki poziom prowadzi do uszkodzenia kwasów nukleinowych, białek, tłuszczów i węglowodanów, a ostatecznie do przedwczesnego starzenia się organizmu.

u

Biologia, Medycyna

Stres oksydacyjny, stres tlenowy, obciążenie tlenowe, występujący w komórkach żywego organizmu stan zaburzonej równowagi między antyoksydantami, czyli przeciwutleniaczami (np.: witamina C, witamina E, peroksydaza glutationu) a prooksydantami, czyli utleniaczami (np.: tiofenol - fenole, parakwat, oksydaza ksantynowa, oksydaza NADPH fagocytów) na rzecz prooksydantów.

Podczas stresu oksydacyjnego stacjonarne stężenia reaktywnych form tlenu (RFT) znacznie wzrastają. Przyczyną stresu oksydacyjnego mogą być: wzrost szybkości wytwarzania RFT, niedobory niskocząsteczkowych antyoksydantów, unieczynnienie niektórych enzymów o działaniu antyoksydacyjnym. Stres oksydacyjny ma charakter fizjologiczny (np. wskutek wysiłku fizycznego) lub patologiczny (np.: stany zapalne, reperfuzja po niedokrwieniu, starzenie się).
Budowa mitochondrium

Najważniejsze skutki stresu oksydacyjnego: inaktywacja niektórych białek, wzmożony katabolizm nukleotydów adeninowych, wzrost szybkości peroksydacji lipidów, uszkodzenie mitochondriów, obniżenie poziomu ATP i glutationu, zaburzenie wewnątrzkomórkowej homeostazy wapnia (Ca2+), zwiększenie przepuszczalności i depolaryzacja błony komórkowej (polaryzacja błony), uszkodzenie DNA (kwasy nukleinowe), rozpad krwinek czerwonych, zmiana własności antygenowych komórek.

Stres oksydacyjny występuje w tiopatogenezie wielu chorób m.in.: nowotworowych, zapaleń.

Zobacz również: Reakcja redoks    Inne na ten temat: Reaktywne formy tlenu, Wodoronadtlenki, więcej »

Stres oksydacyjny i wzrok

Promieniowanie ultrafioletowe; alergeny i lokalne odczyny zapalne, choroby infekcyjne, przewlekłe choroby zapalne, toksyczny dym tytoniowy, „niewolnicze” wielogodzinne wpatrywanie się w ekran telewizyjny, czy monitor komputera – to tylko niektóre przyczyny inicjujące stres oksydacyjny w oku! Stres oksydacyjny to atak wolnych rodników tlenowych – nadreaktywnych cząstek chemicznych, które, jak „gorące iskry” uszkadzają delikatne komórki oka. Jeśli wolnych rodników nie zneutralizują tzw. antyoksydanty – „straż przeciwpożarowa” oka – skutkiem może być przedwczesna degeneracja siatkówki oka i utrata ostrości widzenia.

Aby zobaczyć przedmiot – światło od niego odbite musi przejść przez źrenicę, soczewkę oka, ciało szkliste i zogniskować się na siatkówce oka. Siatkówka odbiera bodziec świetlny – strumień fotonów i przetwarza go na sygnał nerwowy – uświadamiany w mózgu, jako obraz przedmiotu. Szczególne znaczenie dla ostrości widzenia ma skupisko komórek siatkówki o średnicy około , mm wysoce wrażliwych na światło, zwane plamką żółtą oka, lub skrótowo plamką. Plamka dzięki swojej specyficznej budowie umożliwia tzw. centralne widzenie o najwyższej ostrości, jak też widzenie kolorów. W przypadku jej uszkodzenia, np. pod wpływem wolnych rodników może dość do zniszczenia komórek siatkówki, co zagraża utratą ostrości i zdolności widzenia.

Wlosy - przyczyny wypadania - nadmierna ilość wolnych rodników - stres oksydacyjny

Ayla Biolabs

Fizjologiczne wypadanie wlosów jest naturalnym zjawiskiem wystepujacym cyklicznie. W miejsce wlosa który wypada odrasta nowy. Jest to tak zwany cykl wlosowy, który przecietnie w ciagu zycia czlowieka powtarza sie od 20 do 40 razy. Na skórze glowy znajduje sie okolo 100 000 wlosów, a zywotnosc wlosa wynosi srednio 4 do 7 lat. Za norme przyjeto wypadanie wlosów do 80 dziennie. Z powyzszych danych wynika ze statystyczny czlowiek powinien miec pelne uwlosienie glowy do póznej starosci.

W praktyce w róznym wieku spotykamy sie z nadmiernym wypadaniem wlosów oraz lysieniem. Wplywaja na to czynniki endogenne i egzogenne. Glównym problemem jest utrata wlosów spowodowana przez czynniki egzogenne, dotyczy to okolo 70% osób. Czynniki endogenne to glownie uwarunkowane genetycznie zaburzenia hormonalne i metaboliczne. Z czynnikami egzogennymi stykamy sie w zyciu codziennym, zaliczamy do nich miedzy innymi: leki, srodki chemiczne, nieodpowiednia diete, kosmetyki, zanieczyszczenia atmosfery, promieniowanie sloneczne oraz stany napiecia emocjonalnego. Powoduja one uszkodzenie w róznym stopniu mieszków wlosowych, co prowadzi do nadmiernego wypadania wlosów oraz lysienia. U osób z genetycznie uwarunkowana sklonnoscia do lysienia dzialanie czynników egzogennych przyczynia sie do nasilenia choroby. Toksyczne dzialanie w/w czynników polega na wyzwalaniu w organizmie nadmiernej ilosci wolnych rodników tlenowych. Prowadzi to do tak zwanego stresu oksydacyjnego. W prawidlowo funkcjonujacej komórce istnieje tzw. równowaga prooksydacyjno-antyoksydacyjna (RPA). Zaburzenia tej równowagi zwiazane z nadmiarem wolnych rodników tlenowych nazywamy stresem oksydacyjnym.

Nadmiar wolnych rodników tlenowych dziala destrukcyjnie na komórki mieszka wlosowego powodujac uszkodzenie bialek blony komórkowej, wewnatrzkomórkowych bialek strukturalnych i enzymatycznych, oraz DNA. Tlen w postaci wolnorodnikowej reaguje z bialkami enzymatycznymi zmieniajac ich przestrzenna strukture, zmniejszajac ich aktywnosc lub calkowicie dezaktywujac. Reakcja tlenu aktywnego z bialkami strukturalnymi prowadzi do dyslokacji organelii, uszkodzenia membran co przyspiesza proces starzenia sie komórki. W zaleznosci od nasilenia procesów destrukcyjnych, wywolanych przez reaktywny tlen, nastepuje obnizenie aktywnosci, a nastepnie obumieranie komórek. Jezeli zbyt wiele komórek w mieszku wlosowym zaniknie, to traci on calkowicie zdolnosc tworzenia wlosów. Dlatego warto stosowac srodki przeciwdzialajace zniszczeniom spowodowanym przez wysoki poziom aktywnego tlenu w komórce.